Základná škola v Mojmírovciach
HISTÓRIA
Štátna meštianska
škola v Urmíne

V školskom roku 1999/2000 do funkcie riaditeľky školy nastúpila PaedDr. Eva Lužáková. Pri nástupe do funkcie si pani riaditeľka vytýčila cieľ, aby sa škola pod jej vedením stala progresívnou, otvorenou a kvalitnou výchovno-vzdelávacou inštitúciou. Dôležitým krokom na novej ceste bola právna subjektivita, ktorú sa škole podarilo získať medzi prvými siedmimi školami v Nitrianskom okrese dňa 1. januára 2002.
Reformou štátnej správy spojenej s prechodom kompetencií na obce sa v júli 2002 stala zriaďovateľom školy Obec Mojmírovce. O dobrej spolupráci s novým zriaďovateľom svedčí už konkrétny výsledok - rekonštrukcia kotolne.
V súčasnosti navštevuje školu 482 žiakov, z toho na 1. stupni 178 žiakov a 304 žiakov v ročníkoch 5 - 9. Z celkového počtu 23 tried máme 8 tried s rozšíreným vyučovaním cudzieho jazyka. Ako cudzie jazyky sa vyučujú anglický, nemecký a francúzsky jazyk. Zriadená bola tiež špeciálna trieda pre znevýhodnené deti. Tieto deti sú v šiestom ročníku a majú vytvorené podmienky k tomu, aby čo najlepšie rozvíjali svoje individuálne schopnosti a aby sa čo najlepšie pripravili pre praktický život.
Výchovno-vzdelávací proces školy dôsledne napĺňa zásady humanizmu, tolerancie a rešpektovania ľudských práv. S cieľom zaviesť nové informačno-komunikačné technológie do vyučovacieho procesu sa škola zapojila do celoslovenského projektu Infovek. Výsledkom je bezplatne vybavená a sprevádzkovaná nová počítačová učebňa. Učitelia tak môžu využívať moderné výučbové metódy a CD programy na hodinách prvouky, slovenského jazyka, anglického jazyka, matematiky, fyziky, prírodopisu či dejepisu.. Práca s počítačmi sa vyučuje ako povinne voliteľný predmet i nepovinný predmet. Vo vyhradenom čase sú k dispozícii počítače a Internet aj pre širokú verejnosť.
Škola získala certifikát MŠ SR Škola podporujúca zdravie. Hlavnou úlohou tohto projektu je vypestovať v žiakoch zodpovednosť za vlastné zdravie, rozšíriť poznatky z oblasti zdravovedy, propagovať zdravý životný štýl, vytvárať podmienky pre aktívny odpočinok, zvýšiť pohybovú aktivitu žiakov. Žiaci majú možnosť zakúpiť si v škole rôzne druhy mlieka a jogurtov, zabezpečený je aj kvalitný pitný program.
Učitelia l. stupňa sa zapojili do projektu Lego Dacta, prostredníctvom ktorého deti preklenujú vzájomnú odlišnosť a učia sa spoločne tvoriť a pracovať.
Pod odborným vedením tunajších pedagógov sa väčšina žiakov veľmi aktívne zapája do rôznych súťaží a olympiád. Robia dobré meno našej škole ako úspešní riešitelia a súťažiaci v obvodových, okresných , krajských kolách, no získali aj významné ocenenia v celoštátnych kolách súťaží.
V záujme rozvoja telesnej zdatnosti detí sa každoročne organizuje lyžiarsky výcvik, plavecký kurz, rôzne športové turnaje. Žiaci l. stupňa sa pravidelne zúčastňujú pobytov v Škole prírody.
Veľká pozornosť sa venuje mimoškolským aktivitám. Okrem Školského klubu, ktorý ponúka širokú paletu činností, žiaci majú možnosť vybrať si z ponuky 15 záujmových krúžkov. Ľudové tradície uchováva a šíri folklórny súbor Zbojník, v tomto roku pod novým vedením.
Na pôde školy sa organizujú vedomostné súťaže, kvízy a besedy, kde žiaci preukazujú nielen svoje vedomosti, šikovnosť a pohotovosť, ale prijímajú i množstvo nových informácií.
Rozhlasové relácie pripravované k rôznym aktuálnym výročiam a pamätným udalostiam prebúdzajú v žiakoch národné cítenie a podporujú estetické cítenie.
K všestrannému rozvoju žiakov veľkou mierou prispievajú výchovné koncerty, literárno-dramatické pásma, návštevy divadelných predstavení, exkurzie či školské výlety. Nezabúdame ani na aktivity z environmentálnej, ekologickej a protidrogovej oblasti.
Každoročne niekoľkokrát organizujeme zber papiera, gaštanov i železa aj za podpory občanov Mojmíroviec. Finančný výťažok z nich slúži na nákup učebných pomôcok pre našich žiakov.
Nemalý význam pre výchovu má i organizovanie zbierok pre deti z detských domovov pod názvom 5 D, finančná podpora v boji proti rakovine počas Dňa narcisov, humanitárne zbierky poriadané organizáciou UNICEF. Takéto akcie veľkou mierou prispievajú k rozvíjaniu citovej výchovy, k vzájomnej tolerancii a ľudskosti.
Žiaci našej školy sa aktívne zúčastňujú na kultúrnych a spoločenských akciách poriadaných obcou. Svojím programom obohacujú mnohé akcie napr. Vinobranie, Mesiac úcty k starším, Vianoce, Deň matiek a rôzne iné.
Budova školy bola postavená pred tridsiatimi rokmi a dnes je jej technický stav nevyhovujúci. Hoci od roku 2000 bola opravená časť strechy, zateplená budova telocvične, vymaľované triedy, zrekonštruovaný bol trávnik v areáli školy, a postupne sa pracuje na odstránení mnohých problémov, črtá sa radikálne riešenie vo forme dotácie z Eurofondov. Preto vedenie školy v spolupráci s OÚ Mojmírovce dalo vypracovať projekt a podalo rozsiahlu žiadosť na rekonštrukciu a modernizáciu školy. Realizáciou tohto zámeru by sa zabezpečilo výrazné zlepšenie technického stavu budovy školy, a výrazne by sa tým zvýšil štandard poskytovaných služieb pre naše deti.
Mgr. Helena Turanovičová
Škola dnes
Štátna meštianska
škola v Urmíne

Pôsobenie Osemročnej
strednej školy

30 rokov v novej
budove ZŠ

Škola po roku 1989
Škola dnes
Galéria
História školstva
v našej obci